Boršč s červenou řepou bez masa

Boršč bez masa se zakysanou smetanou3 červené řepy, 1/4 zelí, 1/4 celeru, 2 mrkve, 6 brambor, 1 cibule, hrst sušených hub (nebo několik čerstvých), konzerva fazolí v tomatu, bobkový list, nové koření, pepř, sůl, zakysaná smetana, olej

Cibuli oloupeme a nasekáme na jemné kostičky. Osmahneme ji na troše tuku (místo oleje klidně můžeme použít i přepuštěné máslo) do zlatova, zalijeme horkou vodou, přihodíme houby, osm kuliček pepře, šest kuliček nového koření, tři bobkové listy a dobrou půlhodinku povaříme. V mezičase si nakrájíme očištěné mrkve, řepy, brambory a celer na kostky. Zelí nakrouháme na nudličky. Do vody vhodíme řepu, po dvaceti minutách mrkev s celerem, po dalších dvaceti brambory, pořádně osolíme a za pět minut přihodíme ještě zelí. Nyní už jen boršč s červenou řepou dovaříme, dokud zelenina není tak akorát – neměli bychom ji rozvařit. Nakonec vyklopíme plechovku fazolí i s lákem, zamícháme a už jen necháme přejít varem. Podáváme s kopečkem zakysané smetany, případně ji můžeme ještě posypat čerstvě nasekaným koprem.

tip: boršč bez masa je velmi dobrý, ale pokud si člověk takové jídlo nedokáže představit, bez nějakého toho kousku flákoty, tak může v první fázi, kdy se tam vaří houby přidat ještě na kostky nakrájené hovězí. U obou variant je lepší ho nepodávat ihned po dovaření, ale nechat pár hodin ještě rozležet.