Cibulačka naší babičky

Babiččina cibulačka5-6 cibulí, suché bílé, máslo, hladká mouka, vývar, 4 nová koření, 2 bobkové listy, cukr, sůl, pepř, smetana

Cibuli oloupeme, nakrájíme na čtvrtky a potom na plátky. Pomalu si rozpustíme a rozehřejeme máslo (hlídáme, aby se nám nezačalo přepalovat – případně do něj můžeme přikápnout trochu oleje). Vhodíme cibuli, hodně stáhneme plamen a za stálého míchání ji smažíme dlouho a pomalu do zlatova (nemá být křupavá, má postupně změknout a chytnout barvičku). Vmícháme cukr, půl minutky promícháváme, pak cibuli zaprášíme dvěma lžícemi hladké mouky, rozmícháme, nalijeme víno a zase pořádně rozmícháme.  Pak za stálého míchání přilijeme drůbeží vývar (vegetariáni mohou dát zeleninový) – pokud ho nemáme po ruce, nachystáme si ho předem z dvou kostek bujónu. Přidáme bobkový list a nové koření a vše patnáct až dvacet minut povaříme. Ochutnáme polévku i cibuli, jestli je dostatečně měkká a podle potřeby ještě vše opepříme a osolíme. Nakonec už jen stačí dolít smetanu, nechat přejít varem a podávat. Podle naší babičky do cibulačky jednoznačně patří na kostičky osmažená houska (ve francouzské se ještě zapéká pečivo se sýrem).

tip: první den si ji vyzkoušejte takto a druhý den můžete vylovit nové koření, bobkový list a vše do hladka rozmixovat – krémová cibulačka je také skvělá.