Drůbková slepičí polévka s hráškovou sedlinou

 Drůbky z jedné slepice, 80 gramů kořenové zeleniny (mrkev, celer, petržel), kousek cibule, 1 lžíci oleje, 2 zrnka pepře, 1 zrnko nového koření, kousek libečku nebo natě celeru, sůl, asi 1,6 litru vody, kousek kostky slepičího bujónu,

Hrášková sedlina: 1 vejce, 5 cl mléka, 1 lžíce sterilovaného hrášku, sůl, olej na vymaštění kastrolku.

Dobře očištěné, opláchnuté drůbky zalijeme studenou vodou, přidáme sůl, pepř, nové koření, libeček (nebo nať celeru) přivedeme k varu a dále vaříme na malém plaménku pod pokličkou. Ke konci varu přidáme cibuli, kořenovou zeleninu, kterou jsme pokrájeli na plátky a osmažili na oleji. Když drůbky změknou, vývar procedíme, maso z drůbků obereme od kostí, nakrájíme na kostičky, vývar ochutíme slepičím bujónem a přihřejeme varu, na talíře rozdělí maso a hráškovou sedlinu a pokrájenou na kostičky. Zalijeme je vařícím vývarem a podáváme.

Příprava hráškové sedliny: vejce rozšleháme s mlékem a solí, vmícháme okapaný hrášek, vlijeme do kastrolku vymaštěného olejem, přiklopíme pokličkou, vložíme do většího kastrolu s trochou vody, opět přiklopíme pokličkou a vaříme až sedlina ztuhne – přibližně za 20 minut.