Pruské masové koule

koule: 1/2 kilogramu mletého masa, 1 cibule, 1 vejce, 1/2 housky, 1/2 lžičky mletého pepře, 1/2 lžičky mletého kmínu, sůl

omáčka: 100 gramů másla, 4 lžíce mouky, 350 ml mléka, 2 nová koření, 1 bobkový list, 8 pepřů, 2 lžíce octa, 3 kyselé okurky, špetka cukru, sůl

Mleté maso promícháme s vajíčkem, kořením, nasekanou cibulí a namočenou a vymačkanou houskou a zpracujeme ho. Pokud se nám masová směs zdá příliš řídká a vlhká, dosypeme případně trošku strouhanky. Vytvoříme si 12 masových koulí, přibližně velikých jako naše meruňky.

Ve větším hrnci si rozehřejeme máslo, na něm opražíme mouku – uděláme si světlou jíšku, kterou rozmícháme s mlékem a stejným množstvím vody, přidáme ocet a zbylé suroviny s výjimkou okurek. Uvedeme do varu a vložíme masové koule a vaříme je na malém plameni pod pokličkou přibližně půl hodiny. Ke konci vaření přidáme na drobno nakrájené kyselé okurky.

info: jde o jedno z klasických typicky pruských jídel, neboli kuchyně u nás nepříliš známé.  Kyselé okurky lze nahradit také kapary – je to jiná chuť, ale také patří k tradičním postupům.