Plněná rajčata

8 středě velkých spíše tvrdých rajčat, sůl

Z omytých a  osušených rajčat seřízneme ostrým nožem vršky, větší část dužiny rajčete vydlabeme lžičkou, vnitřky osolíme a naplníme (čím ? – viz náplně níže). Rajčata šikmo přiklopíme seříznutými vršky, ozdobíme a vychladíme. Plněná rajčata jsou velmi dobrý předkrm pro nějaké slavnostnější události.

Náplně:

Kuřecí salát

200 gramů masa z pečeného nebo grilovaného kuřete (hodí se zbytky z dřívejšího dne), 1 líce sterilovaného celeru, 1 lžíce sterilovaného hrášku, kousek jablka, kousek sterilované okurky, 100 gramů majonézy, pepř, citrónová šťáva, cukr, sůl, petrželka na ozdobu.

Kuřecí maso, jablko které oloupeme a zbavíme jádřince, omytou a očištěnou okurku a celer pokrájíme na drobné kostičky, přidáme okapaný hrášek a majonézu, kterou jsem zředili citrónovou šťávou a smíchali s cukrem, pepřem a solí. Nyní řádně promícháme. Rajčata poté ještě jemně dozdobíme snítkami zelené petrželky.

Šunková majonéza

100 gramů šunky (šunkosalám rozhodně není dobrou náhražkou), 1 lžíce sterilovaného celeru, 1 vejce uvařené natvrdo, kousek jablka, kousek sterilované okurky, 100 gramů majonézy, ocet, cukr, sůl. Šunka na ozdobu.

Šunku, celer, vejce, oloupané jablko bez jádřince a okurku pokrájíme na jemné hranolky. Majonézu řádně smícháme s octem, cukrem, solí, přidáme ostatní přísady a lehce promícháme. Ze šunky na ozdobu vytvoříme malé ruličky, a ozdobíme jimi rajčata. Nakonec odekorujeme kouskem zelené papriky a petrželkou.

Vlašský salát

250-300 gramů vlašského salátu, sterilovaná okurka a zelená petrželka na ozdobu.

Sardinková pěna

1 krabička sardinek na oleji, 2 natvrdo uvařená vejce, 30 gramů másla, 1 malá cibule, pepř, sůl, citrónová šťáva, petrželka popřípadě oloupané mandle na ozobu.

Sardinky – malý kousek rybičky si ponecháme na ozdobu později – i s olejem prolisujeme nebo jemně rozmačkáme, přidáme jemně nastrouhaná vejce, změklé máslo, drobně pokrájenou cibuli, pepř a sůl, citrónovou šťávu a vymícháme. Rajčata ozdobíme malými kousky sardinky, petrželkou a popřípadě spařenými oloupanými a pokrájenými mandlemi.

Vaječná pěna

3 vejce uvařená natvrdo, 100 gramů másla, hořčice nebo sardelová pasta, citrónová šťáva, sůl; šunka na ozdobu

Změklé máslo, které necháme před přípravou náplně pro plněná rajčata hodinu mimo ledničku, utřeme se solí do pěny, přidáme jemně nastrouhaná vejce, hořčici nebo sardelovou pastu, citrónovou šťávu, sůl a ušleháme v jemnou pěnu. Ze šunky na ozdobu uděláme elegantní malé ruličky a ozdobíme jimi rajčata.

Šunková pěna

150 gramů šunky (pravou šunku, ne šunkový salám), 80 gramů másla, 5 lžic smetany, mletá paprika, mletý pepř, sůl, 1 vejce uvařené natvrdo, kousek sterilované okurky a zelená čerstvá petrželka na ozdobu.

Šunku jemně nameleme anebo opravdu velmi drobounce nakrájíme a vmícháme do změklého másla, postupně přidáváme smetanu a ušleháme v lehounkou pěnu. Okořeníme ji mletou paprikou a pepřem a osolíme podle vlastní chuti a potřeby. Rajčata zdobíme dílky vařeného vejce vějířky okurky a petrželkou.

Rybí pěna

120 gramů rybiček – sardinek – v rajčatovém nálevu, 50 gramů másla, 2 vejce uvařená natvrdo, kousek cibule, 1 lžíce sterilovaného celeru, citrónová šťáva, sůl, petrželka na ozdobu.

Změklé máslo rozetřeme se solí, přidáme jemně nastrouhaná vejce (samozřejmě je před strouháním oloupeme :)), pokrájené vykostěné ryby trochou rajčatového nálevu, drobně pokrájený sterilovaný celer a drobně pokrájenou, spařenou a okapanou cibuli a promícháme s citrónovou šťávou a se solí podle chuti a potřeby.

Pěna ze sýru Niva

150 gramů Nivy (můžete vyzkoušet i různé variace z jiných sýrů z modrou plísní), 1 žervé, 50 gramů másla, mléko, sterilovaná okurka a petrželka na ozdobu.

Změklé máslo utřeme do pěny, přidáme žervé, jemně nastrouhanou Nivu a 3-4 lžíce mléka a ušleháme.

Sýrová náplň

100 gramů tvrdého sýra (stačí klasický eidam třicítka, jiné můžete použít také, přidají svou chuť), 1 majolka, 1 žervé, lžička hořčice, pepř, sůl, trochu rajčatové dužiny; sterilovaná okurka a petrželka na ozdobu.

Žervé rozetřeme s majolkou, větším dílem strouhaného sýra, s trochou rajčatové dužiny, s pepřem a se solí. Naplněná rajčata posypeme zbylým sýrem, ozdobíme malými vějířky okurky a petrželkou a posypeme seříznuté vršky.