Sušená rajčata v oleji

Sušená rajčata hotovárajčata, olej, koření (viz recept), ocet – množství záleží od vaší chuti, začněte s málem a při spokojenosti s receptem, můžete sušená rajčata produkovat po tunách 🙂

Rajčata rozřízneme na polovic a lžící opatrně vyndáme střed se semínky. Každou polovičku zlehka nasolíme. Rajčata by měla být sušena na slunci několik dní, ale v našem regionu nemáme jistotu, že by nám celou naši práci neznehodnotil nějaký nečekaný déšť, proto si můžeme poradit jinak. Sušičku zeleniny nemá každá domácnost, ale troubu mají snad úplně všechny nebo naprostá většina. A tyto sušená rajčata se dělají právě v troubě. Rajčata rozložíme těsně vedle sebe na plech, teplotu nastavíme na 70 až 90 stupňů, pootevřeme dvířka a sušíme – trouby s cirkulací vzduchu jsou pro sušení rajčat ideální (a sušíme podle trouby a velikosti rajčat, některé to zvládnou za čtyři hodiny jiné klidně kolem sedmi). Ideální podoba rajčat je když jsou sice suchá a okraje se jim krabatí, ale ještě nejsou jako papír. Sušená vložíme do mísy a posypeme kořením podle chuti (začněte s kombinací samozřejmé bazalky a  přidejte oregano a tymián – dalším častým přídavkem je sušený česnek). Na pět kilo rajčat přidejte jednu lžíci octa (na kilo stačí necelá lžička). Velmi pečlivě   promíchejte. Sušená rajčata poté naskládáme do vysterilizovaných sklenic – o něco méně než do dvou třetin jejich objemu. Rozehřejeme olej ve větším množství (ohříváme do chvíle kdy začne lehounce vonět a případně vidíme jak se zvedají malinké vzduchové bublinky), zalijeme sklenice až na vrch (sušená rajčata hodně nasáknou olej, proto to neúplně plnění sklenic), uzavřeme a otočíme dnem vzhůru. Jíst se je dá již následujícího dne.

tip: sušení hodně bude záviset na vaší troubě, málo sušená rajčata poznáte bez problému a není problém je dosušit, ale ta přesušená mohou někoho vyděsit, že celá práce je na nic. Není to tak, i ta kupovaná sušená nenaložená rajčata jsou často extrémně suchá. Stačí je zalít vařící vodou, chvilinku (doslovně pár minut) je necháme „bobtnat“ a pak zaléváme olejem z kořením. Z takových často používaných přídavků je ještě nutno zmínit nějakou hezky pálivou chilli papričku, jednu na sklenici sušených rajčat.