Těsto na italskou pizzu

kynoucí těsto na pizzu

Suroviny

500 gramů hladké mouky (neuškodí ještě přesít), sklenička až dvě vlažné vody, 15 gramů droždí, malá špetka cukru, olej, sůl

Recept

Ve sklenici vlažné vody rozdrolíme droždí a přidáme špetku cukru. Necháme chvilku pracovat. V misce rozmícháme mouku se solí, přidáme droždí a dobrých deset minut s postupným přiléváním (zhruba jí budeme potřebovat tak polovic co mouky) vody zpracováváme. Na začátku je lepší použít vidličku a až potom zapojíme ruce ruce. Pokud máme hnětač nebo třebas domácí pekárnu, tak nám tato část práce odpadá. Můžeme přidat při hnětení i trochu oleje (tak dva panáčky), ale není to vyloženě nutné.

Po zpracování těsto přeložíme do misky, tu přikryjeme a… Teď vše záleží na tom, jak spěcháme. Pokud hodně a spokojíme se s ne tak dokonalým těstem, tak mísu necháme v teplém místě aspoň půl hodiny stát. Těsto by mělo zdvojnásobit objem. Jestliže máme čas a nebo chceme pizzu jíst až druhý den, těsto přikryjeme a přeložíme do lednice. Po nějakém čase je ho dobré ještě jednou zpracovat a pak rozdělit na dvě porce (z půl kila by měly vyjít dvě hezké pizzy). Ty znovu přikryjeme (někdo je balí i do potravinové fólie) a dáme do lednice. V ideálním případě tam všechno necháme přes noc. Říká se, že až po dvaceti čtyřech hodinách dojde k úplně všem biologickým reakcím, kvůli kterým je italská pizza nezaměnitelná.

Po nakynutí těsto vytáhneme a vyválíme nebo roztáhneme. Pokud chceme dosáhnout klasického tvaru, tak začínáme vždy s bochánkem, který pak můžeme symetricky válečkem postupně „rozlisovávat“. A ještě vše můžeme pojistit použitím nějakého kruhového pekáčku či plechu, který nám pojistí tvar pizzy. Doplňky přidáváme podle receptu nebo podle chuti. Základní italská pizza je margarita (Margherita). Těsto se potře sugem neboli rajčatovým základem, poklademe navrch trochu mozzarelly, přikápneme panenským olivovým olejem a pak se ještě přidá bazalka.

Samostatnou kapitolou při dělání italské pizzy (čili pokud možno tenké těsto, nikoliv americký pizzový koláč) je pečení. Ideální by byla pec na pizzu, ale tu asi naprostá většina domácností nemá. Budeme si tudíž muset vystačit s troubou. Tu rozpálíme co to dá (takže asi kolem dvou set padesáti). I s plechem a nebo ještě lepší je lávový kámen. Když je trouba připravena, pizzu co nejrychleji přeneseme na plech (aby se co nejméně ochladil) a pečeme osm až deset minut. Dlouhé pečení v nepříliš horké troubě či na studeném plechu by mělo za výsledek, že by nám pizza začala hodně kynout. A to moc italské není…

Diskuse

 1. Antonín Lagron 10.1.2009 at 15:30

  jo je to fakt dobry

 2. cumelinka 2.2.2009 at 18:26

  Je to vynikající!!!

 3. Jan 13.2.2009 at 3:55

  Je to super, tomu říkám pravá italská pizza!
  Fakt vynikající.

 4. SHORTY 22.2.2009 at 18:07

  je to opravdu výborný těsto fakt super !!!!

 5. Pítra 13.4.2009 at 14:41

  Vůbec bych to do tohodle receptu neřekla, ale pizza se povedla naprosto dokonalá, na to že byla domácí, tak úchvatná 🙂

 6. Katarinka 15.4.2009 at 17:06

  SUPER…BOMBA…všem chutnala..:)

 7. Martin 26.4.2009 at 8:22

  Mám problém,těsto se mi pořád lepí a nevím co s tím.Zkusil jsem méně vody,více vody,méně mouky,více mouky atd. Poraďte prosím.

 8. anasa 11.7.2009 at 13:53

  Těsto je fakt super! rychlé, jednoduché a levné. Dělala jsem ho i ze sušeného droždí, protože jinak nepeču. A bylo to v pohodě.

 9. smolik 27.7.2010 at 16:52

  vynikající těsto na pizzu vřele doporučuju

 10. Tereza Krištofová 4.3.2011 at 19:20

  Dobrý den, má v plánu tuto pizzu vyzkoušet, ale nevím, co je na to nejlepší jako obloha. Můžete mi poradit??? 😀 Díky. T.

Comments are closed.