Suroviny
500 gramů hladké mouky (neuškodí ještě přesít), sklenička až dvě vlažné vody, 15 gramů droždí, malá špetka cukru, olej, sůl
Recept
Ve sklenici vlažné vody rozdrolíme droždí a přidáme špetku cukru. Necháme chvilku pracovat. V misce rozmícháme mouku se solí, přidáme droždí a dobrých deset minut s postupným přiléváním (zhruba jí budeme potřebovat tak polovic co mouky) vody zpracováváme. Na začátku je lepší použít vidličku a až potom zapojíme ruce ruce. Pokud máme hnětač nebo třebas domácí pekárnu, tak nám tato část práce odpadá. Můžeme přidat při hnětení i trochu oleje (tak dva panáčky), ale není to vyloženě nutné.
Po zpracování těsto přeložíme do misky, tu přikryjeme a… Teď vše záleží na tom, jak spěcháme. Pokud hodně a spokojíme se s ne tak dokonalým těstem, tak mísu necháme v teplém místě aspoň půl hodiny stát. Těsto by mělo zdvojnásobit objem. Jestliže máme čas a nebo chceme pizzu jíst až druhý den, těsto přikryjeme a přeložíme do lednice. Po nějakém čase je ho dobré ještě jednou zpracovat a pak rozdělit na dvě porce (z půl kila by měly vyjít dvě hezké pizzy). Ty znovu přikryjeme (někdo je balí i do potravinové fólie) a dáme do lednice. V ideálním případě tam všechno necháme přes noc. Říká se, že až po dvaceti čtyřech hodinách dojde k úplně všem biologickým reakcím, kvůli kterým je italská pizza nezaměnitelná.
Po nakynutí těsto vytáhneme a vyválíme nebo roztáhneme. Pokud chceme dosáhnout klasického tvaru, tak začínáme vždy s bochánkem, který pak můžeme symetricky válečkem postupně „rozlisovávat“. A ještě vše můžeme pojistit použitím nějakého kruhového pekáčku či plechu, který nám pojistí tvar pizzy. Doplňky přidáváme podle receptu nebo podle chuti. Základní italská pizza je margarita (Margherita). Těsto se potře sugem neboli rajčatovým základem, poklademe navrch trochu mozzarelly, přikápneme panenským olivovým olejem a pak se ještě přidá bazalka.
Samostatnou kapitolou při dělání italské pizzy (čili pokud možno tenké těsto, nikoliv americký pizzový koláč) je pečení. Ideální by byla pec na pizzu, ale tu asi naprostá většina domácností nemá. Budeme si tudíž muset vystačit s troubou. Tu rozpálíme co to dá (takže asi kolem dvou set padesáti). I s plechem a nebo ještě lepší je lávový kámen. Když je trouba připravena, pizzu co nejrychleji přeneseme na plech (aby se co nejméně ochladil) a pečeme osm až deset minut. Dlouhé pečení v nepříliš horké troubě či na studeném plechu by mělo za výsledek, že by nám pizza začala hodně kynout. A to moc italské není…
jo je to fakt dobry
Je to vynikající!!!
Je to super, tomu říkám pravá italská pizza!
Fakt vynikající.
je to opravdu výborný těsto fakt super !!!!
Vůbec bych to do tohodle receptu neřekla, ale pizza se povedla naprosto dokonalá, na to že byla domácí, tak úchvatná 🙂
SUPER…BOMBA…všem chutnala..:)
Mám problém,těsto se mi pořád lepí a nevím co s tím.Zkusil jsem méně vody,více vody,méně mouky,více mouky atd. Poraďte prosím.
Vody tak polovic co mouky, těsto před válením nebo roztahováním posypte trochu moukou. Vše záleží od zpracování, pokud máte domácí pekárnu nechte ji ať to udělá za vás. Zrovna včera jsem si pizzu dělal 🙂
Recept je zajímavý, určitě vyzkouším. 😀
Těsto je fakt super! rychlé, jednoduché a levné. Dělala jsem ho i ze sušeného droždí, protože jinak nepeču. A bylo to v pohodě.
vynikající těsto na pizzu vřele doporučuju
Dobrý den, má v plánu tuto pizzu vyzkoušet, ale nevím, co je na to nejlepší jako obloha. Můžete mi poradit??? 😀 Díky. T.
https://www.kucharka-recepty.com/kategorie/pizza
základní tipy