Bezinkový sirup

 250–300 gramů květů černého bezu, 1 litr vody, citron, 1 kg cukru

Natrháme asi 250–300 gramů květů černého bezu, osprchujeme je studenou vodou a prohlédneme, zda v nich není ukryt hmyz, který je rád vyhledává. Potom zalijeme litrem vody, přidáme oloupaný, na plátky pokrájený a jader zbavený citrón a povaříme asi čtvrt hodiny. Potom odstavíme a necháme v chladnu stát 24 hodin. Druhý den přecedíme přes čisté plátýnko a květ ještě rukou vymačkáme. Přidáme 1 kg cukru a vaříme do zhoustnutí. Plníme za horka do malých skleniček a zavíčkujeme. Přidáváme do čaje při nachlazení, kašli a pro vypocení.

5 komentářů u „Bezinkový sirup“

 1. K výše uvedenému mám několik výhrad:

  Opláchnete-li květy, ztratíte část pylu.

  Povaříte-li, zničíte část účinných látek.

  A přitom je to tak snadné…

  Dvacet velkých květů zalijeme dvěma litry převařené a vychladlé vody, přidáme cca 60-80 gramů kyseliny citronové a necháme 24 hodin stát. Poté nasypeme 2 kg cukru a necháme stát dalších 24 hodin. Občas zamícháme, aby se rozpustil. Slejeme do lahví a uložíme na chladné místo. NEŠPUNTUJEME! Při použití PET lahví je třeba občas povolit a opět utáhnout vršek.

 2. Ano i toto je možné, ale spíše na rychlejší spotřebu. Navíc ne vždy je možnost sbírat bezinkový květ v úplně čistém prostředí.

 3. Ahoj všichni příznivci BEZINKOVÉHO SIRUPU ! Já si myslím, že je škoda květy sprchovat, odplaví se z nich všechno dobré. Je lepší si zajet někam, kde je asponˇ trochu čistá příroda a trhat. Jinak dělám BEZINKOVÝ SIRUP stejně jako “ A přitom je to tak snadné“. A myslím si, že by se určitě neměl dávat do PET lahví, ale jen do sklenic. BEZINKÁM ZDAR !!!

 4. I my ujíždíme na bezinkovém sirupu za studena. poněvadž mám 4 dítka,vyrábíme ho tuny. A část, která musí vydržet do nové sezóny, plníme do pet lahví a skladujeme v mrazáku. Po rozmrznutí stále stejná chuť, jen nutno skladovat v lednici. Možná dojde ke znehodnocení, ale myslím, že na pití je to pořád lepší než sirup ze supermarketu. A čerstvý sirup jsme jednou kápli do suchého šampaňského…trochu prasárna, ale dobré!

 5. Sirup je super.Dělávala ho již moje babička před 50 lety.

Komentáře nejsou povoleny.