Špekáčky na černém pivu

Špekáčky na černém pivu s kečupem6 špekáčků, 2 zelené papriky, 1 velká cibule, 1/2 lahve černého piva, 1/4 litru kečupu, tymián, pálivá paprika, pepř, sůl, cukr, olej

Cibuli nakrájíme na půlkolečka. Špekáčky podélně do hloubky nařízneme a kolem řezu oloupeme.* Do každého řezu vložíme malý kousek cibulky (nemusíme dávat celé půlkolečko, stačí jen kus). Na troše oleje osmahneme cibulku dozlatova. V misce promícháme kečup s černým, okořeníme tymiánem, pálivou paprikou, čerstvě nadrceným pepřem a případně trochou soli (nepřeháníme, špekáčky by měly být slané dost). Ochutnáme a případně ještě mírně osladíme (to závisí na sladkosti kečupu). Do pekáčku naskládáme špekáčky řezem dolů, mezi ně rozložíme cibulku a všechno zalijeme připraveným kečupovo-pivním lákem. Vložíme do trouby a pečeme na osmdesát stupňů čtyřicet minut až hodinu – dáváme si pozor, aby se nám buřty nezačaly připalovat. Špekáčky na černém pivu podáváme s čerstvým pečivem, chléb je v tomto případě nejchutnější.

* někdo doporučuje špekáčky oloupat celé. Je to možné, záleží to na kvalitě střívka, u dobrých ale většinou to není nutné, pro nasáknutí marinádou by mělo stačit jen sloupnout místo řezu.