Domácí utopenci

Sklenice s domácími utopenci

Suroviny

1 kilogram kvalitních špekáčků (nepoužíváme drůbeží), 3-4 střední cibule

suroviny na nálev v množství jednoho litru – 1 sklenice lihového octa, 3 sklenice vody*, 1 bobkový list, 6 kuliček nového koření, 10 zrnek pepře, 3 lžičky cukru, 1 lžička soli, utřený stroužek až dva česneku

Recept

Dobré špekáčky oloupeme a podélně nařízneme – nedořezáváme do konce. Mimochodem, tady nemá smysl šetřit, utopence z laciných pseudobuřtů jsou opravdu nedobré. Všechny suroviny určené na nálev vložíme do hrnce, promícháme, na menším ohni tekutinu uvedeme do varu, po třech minutách vypneme sporák a patnáct minut necháme pod pokličkou. Po odklopení podle potřeby ještě necháme vychladnout. Nálev nesmí být horký, jinak se nám začne rozpouštět špek v buřtících. Efektem je horší chuť a vše má při delším skladování tendenci žluknout. Ale pozor, nálev by při zalévání neměl být úplně studený – prodloužila by se doba „zrání“ utopenců. Zatímco nálev chladne, nakrájíme si cibuli na půlkolečka a ty ještě rozpůlíme. Špekáčky ukládáme do sklenic. Do řezu dáme trochu cibule a tu naklademe i mezi ně. Buřty zalijeme nálevem i s kořením, necháme ještě pár hodin stát v pokojové teplotě a pak uložíme do chladu. K jídlu jsou utopenci již po třech dnech, ale pokud si poleží takových  deset dní, tak jsou ještě mnohem chutnější.

tip: Tento základní recept se dá velmi jednoduše upravovat. Například přidáním pálivých papriček, feferonek či kozích rohů do nálevu dostaneme jiný efekt. Utopence také můžeme na řezu jemně potřít nějakou ostrou pastou typu harissa a úplný luxus je, když zaměníme dvě sklenice vody* dvěma sklenicemi černého piva. Na postupu se vlastně jen s výjimkou těchto několika drobných záměn nic nemění.