Domácí vinná klobása

smažená vinná klobása400 gramů vepřového masa, jedna houska (ne kaiserka), 3/4 litru mléka, 4 lžíce bílého vína, sůl, citrónová kůra, drcený pepř a muškátový květ, střívka, 20 gramů mouky na obalení, špejle, 2 lžičky smetany na šlehání

Vepřové maso společně s mlékem navlhčenou houskou velmi jemně umeleme – jestli je výsledek příliš hrubý, klidně činnost zopakujeme (teoreticky taky může pomoci i mixér, co z toho připraví hladkou kaši). K umletému masovému základu na vinnou klobásu přidáme sůl, drcený pepř, nastrouhanou kůru z citronu, muškátový květ, připravené bílé víno a smetanu (lze přidat i vejce, ale není to vyloženě nutné). Vše pečlivě promícháme, aby se všechny suroviny ideálně spojily. Nachystanou směs opatrně naplníme do střívek. Připravená vinná klobása se ještě musí pečlivě opláchnout horkou vodou, aby se dobře očistila – pak ji ještě otřeme utěrkou.

Dále s domácí postupujeme tak, jak s kupovanou a rozhodneme se pro svůj oblíbený recept. Můžeme ji zavinout na pánvi a na rozpáleném oleji usmažit z obou stran (na začátku zprudka, pak to stáhneme na polovic), někdo preferuje ji před tím obalit v mouce. Obě varianty přípravy vinné klobásy lze udělat i v troubě. Oblíbený je i recept v klasickém trojobalu (hladká mouka, vejce, strouhanka) nebo i v libovolném těstíčku. Vhodnou a tradiční přílohou je bramborová kaše nebo vařený brambor.

1 komentář u „Domácí vinná klobása“

  1. Když místo mléka dáte smetanu,budou ještě lepší.

Komentáře nejsou povoleny.