Slaný závin z listového těsta s mletým masem

DSC04750300-500 gramů uvařeného drůbežího masa z nějakého vývaru, 1 balíček listového těsta, 200 gramů žampionů, 1 cibule, pepř, sůl, pár plátků sýra, kečup, olej, hladká mouka

Uvařené drůbeží maso umeleme na hrubo a nebo jestli nemáme mlýnek na maso, tak jemně nasekáme (mixerové masové pyré není v tomto případě chutné). Cibulku nakrájíme na kostičky. Žampiony omyjeme, rozpůlíme a nakrájíme na plátky. Na pánvi zesklovatíme cibulku, přidáme k ní žampiony, osolíme, opepříme (hodně) a tak patnáct minut za občasného míchání podusíme. Nakonec vmícháme mleté maso a po minutě odstavíme z ohně. Na mírně pomoučeném válu si rozválíme půlku listového těsta a rozprostřeme po celé délce (ale ne šířce) plátky vybraného sýra, na ně dáme polovinu nachystané směsi z mletého masa. Listové těsto zavineme a na obou krajích založíme. Umístíme na plech vyložený pečícím papírem a po celé délce propícháme vidličkou, aby se nám závin z listového těsta během pečení neroztrhl. S druhým zbytkem těsta postupujeme podobně jen s tím rozdílem, že mleté maso naneseme rovnou a pak ho polijeme jemně kečupem. Když jsou oba záviny připravené, vložíme je do trouby rozpálené na sto sedmdesát stupňů a pečeme dvacet až třicet minut. Slaný závin z listového těsta podáváme až po mírném vychladnutí a je dobré ještě pár minutek po krájení počkat, protože vnitřek bývá hodně horký.

tip: závin s mletým masem můžeme ještě před pečením potřít rozšlehaným vejcem, na chuť to vliv nemá, ale někdo má rád, když se leskne. Je to takové jídlo ze zbytků masa, dá se případně udělat nejen po vyvaření trupů a křídel na vývar, ale i po upečení nějakého obrovského ptáka, kdy nám zůstaly druhý den nejen suchá prsa, ale i něco šťavnatějšího.