Houbová omáčka ze sušených hub

60 gramů sušených hub (nejlepší je lesní směs z hub hřibovitých), 1 cibule, 100 ml tučnější zakysané smetany (rozhodně vynechte všechny ty light výrobky),  1 lžíce másla, 1 lžíce mouky, celý pepř, sůl

Houby opláchněte (pokud jste je usušili a skladovali bezprašně, tak můžete tento krok vynechat), zalijte půl litrem vody a namočte na hodinu. Poté je vařte tři čtvrtě hodiny ve stejné vodě. Houby vyndáte, nakrájejte když trochu vychladnou na nudličky, vývar nechte trochu vychladnout. Cibuli oloupejete, opláchněte, nasekejte na kostičky, osmažte na másle, zaprašte jemně moukou a po krátkém opražení přilévejte za stálého míchání postupně vychlazený vývar. Pokračujte v míchání a vařte deset minut. Přidejte nakrájené houby, po minutě vmíchejte zakysanou smetanu, okořeňte čerstvě nadrceným celým pepřem, osolte a nechte již jen projít varem.

tip: houbová omáčka ze sušených hub se dá příjemně osvěžit tím, že v poslední fázi vmícháte na drobno nakrájenou zelenou petrželku. Nezapomeňte, že chuťový výsledek vaší omáčky bude hodně záležet od toho, jaké houby použijete. V tomto případě za například nepříliš vhodné či výrazné považuji žampiony a nebo různé hlívy či shiitake.