Zavináče ve smetaně s jablíčkem

8 naložených filetů ze sledě, 1 cibule, 1 jablko, 1/2 citronu, zakysaná smetana, 2 kyselé okurky, 2 lžíce hořčice, 1 stroužek česneku

Pokud pláty sledě jsou příliš široké, rozpůlíme je a potom z nich uděláme zavináče, které naskládáme do čisté vyvařené a pečlivě vysušené sklenice (můžeme je sepnout jemně špejlí, ale není to nutné). Cibuli oloupeme a nasekáme na velmi drobné kousky, podobně jemně nakrájíme také kyselé okurky. Jablko omyjeme, oloupeme, zbavíme jadřince a nastrouháme na struhadle. Česnek oloupeme a rozmačkáme nebo utřeme (s naprostým minimem soli). Smetanu promícháme s česnekem, jablky, cibulí a okurkami a dochutíme podle potřeby citronovou šťávou. Tuto směs nalijeme na zavináče, sklenici uzavřeme a odložíme ji do chladu na několik hodin (ideální je nechat přes noc či odpovídající tomu dobu – například ráno vyrobené zavináče odložit do večera).

tip: ty filety ze sledě se prodávají jen čisté ve slaném nálevu, pro tento účel jsou ideální a jednodušší než výroba vlastních slanečků. Pokud vám chutná kopr, můžete do smetany přidat trochu nasekaného.