Jablečná buchta

těsto: 1/2 kilogramu hladké mouky, 100 gramů másla, 2 žloutky, 1/2 balíčku vanilkového cukru, 1 sklenice cukru, 1/2 sklenice zakysané smetny (opravdu ne tu light, spíše tučnější je lepší), 1 prdopeč

jablka: 2 kilogramy kyselejších jablek, 3/4 sklenice cukru, 1 lžička skořice, 2 lžíce strouhanky, hrst rozinek

 Surovniny na těsto zpracujeme pečlivě tak až se nebude lepit a dáme na noc do lednice. Druhý den si nastrouháme oloupaná a zbavená jadřinců jablka (opravdu musí být kyselejší jinak to nevyjde, je to ale ideální recept pokud koupíte jablka například moc kyselá a nechutnají vám syrová) a smícháme se svými surovinami. Vymažeme plech a na spod pečlivě vmáčkneme přibližně polovinu až tri čtvrtiny těsta do jednolité vrstvy. Na ni dáme jablka (pokud nám pustily moc šťávy tak ji slijeme) a na vrch nastrouháme rovnoměrně zbylé těsto (pokud nám něco zbyde, vůbec to nevadí, na vrchu toho nemusí být moc podobně jako žmolenka). Vrch je možné ale není nutno pomazat rozkvedlaným vajíčkem. Jablečná buchta se poté peče v troubě rozpálené na 180 stupňů přibližně hodinu.

tip: tahle jablečná buchta je ideální podzimní jídlo, kdy je k disposici spousta jablek. Zkuste ji podávat s kopečky šlehačky (pravé ne té z rostlinného tuku).