Koblihy na minerálce

cca 550 gramů hladké mouky, 1/3 sklenice oleje, 1 a 1/2 sklenice minerálky, 1/3 sklenice cukru, 50 gramů droždí, 2 lžíce rumu, moučkový cukr na posyp, oblíbená marmeláda, olej (velké množství)

Droždí rozetřeme s polovičkou cukru, přidáme tři lžíce mouky, promícháme a odložíme do tepla. Do zbylé mouky přidáme i zbylý cukr, olej, rum a trochu ohřátou minerálku. Promícháme s připraveným droždím a zpracujeme si těsto (mělo by být nelepivé a hladké – kdo má domácí pekárnu, tak může pustit hnětení). Odložíme ho přikryté utěrkou do tepla, aby nám hezky vykynulo. Těsto poté rozválíme přibližně na centimetrový plát a sklenicí z něj vykrajujeme kolečka. Na jedno kolečko uložíme trochu marmelády a druhým přikryjeme a vše velmi pečlivě slepíme a případně doformujeme kouli rukou. Ve friťáku či hrnci si rozpálíme větší množství oleje a koblihy v něm do zlatova usmažíme.  Usmažené odkládáme na papírový ubrousek, aby se zbavily nadbytečného tuku. Když vychladnou posypeme je moučkovým cukrem.

tip: pokud se vám nechce koblihy plnit a lepit … nemusíte. Stačí usmažit jednotlivá kolečka. Výborné jsou jen tak pocukrované.