Suroviny
1 sklenice sterilovaného kopru (cca 300 ml)*, 200 ml smetany na šlehání, 4-5 lžic mouky, 1 litr vývaru (pro bezmasou verzi zeleninový, jinak hovězí) – případně 2 bujonové kostky, lžíce másla, pepř, sůl, ocet, cukr, 2 nová koření, 2 bobkové listy
Recept
V hrnci opatrně rozpálíme máslo s olejem tak, aby se nám nezačalo přepalovat. Pokud máme vlastní ghí neboli máslo přepuštěné, olej používat nemusíme. Zasypeme moukou, za stálého míchání ji zpěníme. Pak postupně, stále míchajíce, dolijeme horký čirý vývar. Pokud budeme používat kostky, nalijeme stejné množství vody a potom je přidáme. Pořádně vše rozmícháme, přisypeme nové koření, trochu čerstvě nadrceného pepře a vložíme i bobkový list. Necháme provařit přibližně patnáct minut. Nalijeme smetanu, necháme přejít varem. Přilijeme sterilovaný kopr i s nálevem. Uvedeme do varu, vypneme a odstavíme. Ochutnáme a podle potřeby dochutíme cukrem, octem či solí. Většinou to ale není nutné, protože slanost dodá vývar a sladkokyselost nálev. Pokud ještě dochucujeme octem, necháme ji minutu provařit. Podáváme s houskovým knedlíkem nebo bramborem. Můžeme přidat také ještě vejce na tvrdo nebo vařené maso.
Zajímavost: Lidé často shánějí sklenice sterilizovaného kopru, ale správně je to sterilovaný. Jde o mírný jazykový rozdíl. Konzervaci potravin v češtině nazýváme sterilováním. Slovo sterilizovaná se užívá v případě likvidace bakterií teplem u nějakých předmětů. Například sterilizujeme sklenice na zavařování, chirurgické nástroje atd.