Krémová polévka z kapra

jemný rybí krém z kapra

Suroviny

1 kapří hlava, dvě až tři podkovy z kapra, ocas, 1/4 celeru, 1 mrkev, cibule, nové koření, bobkový list, celý pepř, sůl, zakysaná smetana, muškátový oříšek, máslo, olej

Recept

Celou rybí hlavu*, maso i ocas. Hodí se také kostra z vyfiletované ryby, odřezané ploutve apod. Dáme vařit s třemi bobkovými listy, pěti kuličkami nového koření, osmi kuličkami pepře a trochou soli. Probubláváme asi tři hodinky. Vývar pak přecedíme, rybí maso obereme a  dáme si ho někam stranou.

Rozpálíme si trochu másla s olejem. Pokud máme přepuštěné, nemusíme olej přidávat. Zesklovatíme na něm jemně nasekanou cibulku. Přidáme na kostičky pokrájenou mrkev a celer. Ochutíme špetkou muškátového oříšku. Za občasného promíchávání restujeme necelých deset minut. Zalijeme rybím vývarem a vaříme, dokud nám zelenina nezměkne. Odebereme trochu základu polévky do skleničky a rozmícháme v něm zakysanou smetanu. Do hrnce vložíme připravené obrané maso z kapra. Polévku rozmixujeme dohladka a vlijeme nachystanou smetanu. Ochutnáme. Podle potřeby dosolíme a dopepříme. Necháme už jen přejít varem a krémová polévka je hotová. Můžeme ji podávat s osmaženými krutonky z housky či chleba.

 

* nemusíme odstraňovat žábry, to, že kvůli nim polévka hořkne je pověra