Krémová polévka ze zeleného hrachu

krémová polévka uvařená z mraženého hrachu s krutony1 balení mraženého hrachu (cca 400 gramů), 1 malá cibule, vývar (vegetariáni použijí zeleninový, masožravci drůbeží), pepř, smetana, škrob, sůl, máslo, olej, 1 starší houska

Na másle osmahneme jemně nasekanou cibulku. Zalijeme ji vybraným vývarem (přibližně tři čtvrtě litru – pokud nemáme domácí vývar, můžeme použít kostku, stačí jedna, vývar nemusí být moc silný), dvě tři minuty povaříme, následně odebereme trochu tekutiny, ve které rozmícháme lžíci škrobu a nalijeme zpět do základu. Poté přidáme mražený hrách, čerstvě nadrcený pepř a vše vaříme, dokud hrášek nezměkne (nemělo by to trvat příliš dlouho). V mezičase si na pánvi osmažíme ze všech stran do křupava housku nakrájenou na kostky. Polévku rozmixujeme, nalijeme do ní přibližně deci smetany a necháme už jen přejít varem. Podáváme s připravenými houskovými krutony.

tip a info: zajímavou chuť dosáhneme, když místo sladké smetany použijeme zakysanou. Tu je ale lepší před nalitím do polévky rozmíchat v troše teplého, ale ne vařícího vývaru. Někdo jí tuto krémovou polévku bez krutonů, ale zakysanou smetanu do ní vmíchává přímo. Škrob není nutno přidávat, ale díky němu se nám rozmixovaný hrách neusazuje tolik na dně a polévka je krémovitější.