Kysané červené zelí jako příloha

téměř udušené přílohové červené zelí1 balíček kysaného červeného zelí (cca 500 gramů), 2 bobkové list, 2 nová koření, 50 gramů uzené slaniny, 1 cibulka, cukr (med), kmín

Z kysaného zelí slijeme tekutinu*, ochutnáme ho a jestli se nám zdá příliš kyselé, jemně ho propláchneme. Pokrájíme na menší kousky – není to vyloženě nutné, ale mnohem lépe se pak jí. Slaninu nakrájíme  na kostičky, oloupanou cibuli nasekáme. V hrnci si rozpustíme slaninu a na rozpáleném tuku osmažíme cibulku dozlatova. Přidáme červené kysané zelí, promícháme, zalijeme vodou, vložíme bobkový list i nové koření. Podle potřeby přisypeme trošku kmínu (jestliže jsme měli kysané zelí už okmínované, tak to není nutné). Zamícháme jednu lžíci cukru nebo medu (med má jen roli sladidla se specifickou, vařením ztrácí léčivé účinky).

Červené zelí necháme pomalu vařit pod pokličkou asi patnáct minut. Pak je odklopíme a dodusíme.  Čas druhé fáze vaření bude záležet na chuti, někdo má rád tvrdší, tak to stačí tak deset patnáct minut a někdo měkké, tak to bude ještě dvacet až třicet. Průběžně na vaření dohlížíme, pokud by se nám úplně vyvařila voda, trochu dolijeme, aby se zelí nepřipálilo. Podáváme jako přílohu k masu, tradičně se kysané červené zelí dává k pečené kachničce.

* Šťávu z kysaného zelí je nejlepší nalít do hrnečku a pak postupně vypít – je to koncentrovaný vitamín C a probiotické kultury.