Masové pelmeně

Uvařené sibiřské pelmeně s masem

Suroviny

těsto: 500 gramů mouky, 2 lžíce oleje, sůl

náplň: 400 gramů hovězího, 400 gramů vepřového, 1 větší cibule, sůl, pepř

Recept

Z mouky, přibližně čtvrt litru vody, oleje a soli si vypracujeme elastické těsto, které nelepí. Odložíme přikryté do lednice. Obě masa umeleme – neměly by být úplně libové, aby náplň nebyla příliš suchá. V nouzi, když nemáme například mlýnek na maso, lze použít již koupenou mletou směs obou druhů. Cibuli nakrájíme na co nejjemnější kousky – někdo ji má rád i mletou, ale to záleží na vkusu. Maso promícháme s cibulkou, osolíme a opepříme. Těsto rozválíme na pomoučeném válu na tloušťku jeden až dva milimetry. Vykrájíme kolečka sklenicí či vykrajovátkem o průměru přibližně pět centimetrů. Do středu každého dáme kuličku masové náplně. Přeložíme, slepíme okraje k sobě a pak ještě oba cípy, abychom získali klasický tvar pelmeňů.

Odkládáme na pomoučený vál a ještě je můžeme jemně posypat moukou. Vaříme ve vroucí osolené vodě, do které můžeme přidat trochu oleje. Dáváme jich tolik, aby se nám nepřilepily v několika vrstvách na dně. Doba varu je přibližně tři až pět minut od doby co vyplavou na povrch. Pelmeně se tradičně podávají posypané rozpuštěnou uzenou slaninkou či bůčkem nebo zalité máslem a se zakysanou smetanou.

info: Je to základní recept, který lze různě modifikovat. S mírnou nadsázkou se dá říci, že kolik ruských domácností tolik receptů na masové pelmeně. Různí se poměry mas, přidává se například i skopové, někdo do směsi dá i česnek, petrželku etc. Taky se často nalepí více pelmeňů do zásoby, které si pak domácnosti uskladní v mrazáku. Pozor, těsto musí být tenké, ale nemělo by po zabalení být průsvitné, pak by se mohlo při vaření i manipulaci trhat.