Slovenská kapustnica s klobásou

Slovenská kapustnica vařená s klobásou1 kilogram dobrého kysaného zelí, 250 gramů suché pikantní klobásy, 400 gramů uzené měkčí klobásy, 2 cibule, 200 ml sladké smetany, kousek špeku, 4 bobkové listy, 6 nových koření, sladká paprika, pálivá paprika, mouka, 10 kuliček pepře, sůl

Špek i cibuli nakrájíme na kostičky. Zelí slijeme, tekutinu si odložíme a pak ho ještě pokrájíme – tento krok není vyloženě nutný, ale kdo jedl přinejmenším jednou  kapustnici nakrájenou velmi dobře ví, že je mnohem příjemnější jíst malé porce zelí jen tak na lžíci než srkat všude cákající dlouhé „vlasy“. V hrnci rozpustíme špek a na něm osmahneme cibulku. Přidáme nakrájenou suchou klobásu, zamícháme, po půl minutě odstavíme z ohně, vmícháme lžíci sladké papriky a podle chuti papriky pálivé, přihodíme zelí, zamícháme, vrátíme na sporák a zalijeme dostatečným množstvím velké vody (na polívku, kdo chce hustší a víz založenou na zelí dá vody méně, kdo preferuje řidší kapustnici, dá jí více). Přidáme bobkový list, nové koření, pepř a půl hodiny povaříme. Odebereme trochu čisté tekutiny, necháme ji pět minut vychladnout, přidáme lžíci až dvě mouky a spolu se smetanou rozkvedláme. Do polévky stačí už jen přidat nakrájenou měkkou klobásu, vmíchat nachystanou smetanu, po uvedení do varu ochutnat a případně dokyselit odloženým lákem (a co zůstane vypít, je to zdravotní bomba), dopepřit čerstvě mletým pepřem a osolit. Necháme patnáct minut povařit a můžeme podávat, i když kapustnice je nejlepší, jako mnoho těchto jídel, až po rozležení.

tip: recept lze různě obohacovat a obměňovat. Někdo do poslední fáze přidá skorouvařené brambory, další ji místo na vodě dělá na vývaru z uzeného masa a ještě někdo přidává či nahrazuje část klobásy právě uzeným.