Řepová polévka

Řepová polévka servírovaná s uvařeným vajíčkem3/4 kilogramu kuřecích trupů (nebo křídla, čtvrtky etc.), balíček kořenové zeleniny (kousek celeru, větší mrkev, menší petržel, 1/2 cibule, může být ještě kus pórku), 1/2 kilogramu mladé červené řepy (velmi malé bulvy i s listy), 100 ml zakysané smetany, nové koření, sůl, pepř, zelená petrželka, bobkový list, kopr, pažitka, citronová šťáva

Z kuřecích trupů, čtyřech kuliček nového koření, čtyřech kuliček pepře, dvou bobkových listů a soli si připravíme vývar na základ polévky (na začátku vaření bychom neměli zapomenou sebrat pěnu). Maso s kostmi vylovíme (můžeme ho využít k přípravě jiných jídel), přidáme jemně nakrájenou kořenovou zeleninu a dvacet minut povaříme. Mladou červenou řepu pokrájíme na malé kousky – všechno, čili listy, lodyhy i bulvičky – a přidáme do polévky. Po deseti minutách varu přidáme ještě nasekaný kopr, pažitku i zelenou petrželku, okyselíme citronovou šťávou, ochutnáme a podle potřeby ještě osolíme a opepříme. Nakonec už jen vmícháme zakysanou smetanu (nejpohodlnější je ji rozmíchat v nějaké větší sklenici s trochou základu polévky), necháme vše přejít varem a můžeme servírovat. Řepová polévka z mladé řepy se tradičně podává s vařeným vajíčkem.

tip: někdo kořenovou zeleninu nenechává, ale vaří a vyndává ji i souběžně s masem, v takovém případě ji není nutno nějak jemně krájet. Řepová polévka je také velmi chutná za studena.