Vývar z červené řepy

Vroucí vývar z červené řepy4-5 červených řep, 1/4 celeru, 1 mrkev, 1/4 menšího zelí, 1/2 cibule, 1 slepičí bujón, 1 hovězí bujón, 2 stroužky česneku, 1-2 citrony, 4 bobkové listy, 5 nových koření, majoránka, pepř, sůl, cukr

Zeleninu oloupeme, červené řepy rozřízneme na čtvrtiny, kousek celeru rozpůlíme, mrkve také podélně rozpůlíme. Vše dáme do většího hrnce a zalijeme vodou. Přidáme bobkový list i nové koření a uvedeme do varu. Přihodíme oba bujóny* jemně osolíme, řádně opepříme (nejlepší je čerstvě umletý nebo nadrcený pepř), dáme lžičku cukru, prolisujeme oba česneky a vymačkáme šťávu z půlky většího citronu. Vaříme dokud zelenina není měkká a pak vývar z červené řepy přecedíme. Čirou polévku vrátíme na sporák okyselíme druhou půlkou citronu, nasypeme větší množství majoránky a uvedeme do varu. Ochutnáme a podle toho, jak to máme rádi buď polévku ještě jemně dokyselíme a nebo ji trošku osladíme či dosolíme. Po dochucení vaříme už jen půl minutky a můžeme podávat. Vývar z červené řepy servírujeme v hrnečcích k hlavnímu jídlu a nebo klasicky jako polévku do talířů, ale v tom případě je dobré do ní něco dát – ideální jsou malé těstoviny plněné masem. Dokonce ho lze podat i jako hlavní jídlo, v tom případě jím zalijeme masové vařené pirohy.

* samozřejmě ještě lepší je, když máme doma vlastní domácí vývar, který použijeme místo vody a bujónů. Případně můžeme před přidáním zeleniny hodit do vody tři sta gramů hovězího na polévku a půl kila kuřecích trupů a po sebrání pěny k nim dáme zeleninu a vývar z řepy doděláme výše uvedeným způsobem.