Šunkofleky

Suroviny

400 gramů těstovin (fleků nebo můžeme použít i široké nudle), 200 gramů uzeného bůčku, 3 dl sladké smetany (stačí na vaření, nepotřebujeme ke šlehání), 3 vejce, tuk, strouhanka, sůl, pepř, mletý muškátový květ, případně sterilovaná nebo uvařená zelenina pokrájená na kostky (mrkev, hrášek, kukuřice)

Recept

Do fleků uvařených v dobře osolené vodě přidáme uvařený, nepříliš tučný, uzený bůček nakrájený na kostky. Podle potřeby trošku ještě osolíme a opepříme čerstvě nadrceným pepřem (voní i chutná mnohem lépe než rovnou umletý). Do směsi těstovin s masem nalijeme polovinu smetany ve které rozmícháme polovinu vajec s troškou oleje nebo sádla. Vše velmi pečlivě promícháme. Vymazaný tukem pekáč vysypeme strouhankou, naplníme připravenými fleky s masem a smetanou. Šunkofleky krátce zapečeme v rozpálené troubě, poté polijeme druhou polovinou smetany s rozmíchanými vejci a upečeme do zlatova, aby měly hezkou kůrčičku. Vhodnou přílohou k šunkoflekům jsou kyselé okurky, kvašené zelí, zeleninové saláty nebo naložená červená řepa.

Šunkofleky můžeme také obohatit přidáním sterilované zeleninové smesi hrášku, kukuřice a drobně pokrájené mrkve. Případně lze použít i výše uvedenou zeleninu mraženou, tu je vhodnější několik minut před vmícháním k těstovinám s masem povařit. Někteří lidé místo uzeného masa používají nastrouhanou či nasekanou uzeninu, existují i variace šunkofleků s drůbežím masem.