Bramborové knedlíky plněné uzeným masem

Plněné bramborové knedlíky s uzeným masem  posypané smaženou cibulkou600 gramů brambor, 200 gramů hrubé mouky, 1 vejce, 300-400 gramů vepřového uzeného masa, kousek uzeného špeku, 2 cibule, sůl, pepř, olej

Uzené maso rozsekáme na jemno, dáme do misky a promícháme s pepřem. Brambory uvaříme ve slupce, slijeme, oloupeme a rozmačkáme. Přidáme k nim vejce, mouku a sůl a vypracujeme si těsto. Případně podle potřeby dosypeme ještě trochu mouky. Dáme vařit  větší hrnec s osolenou vodou a olejem (tuk je tam jen proto, aby se snížilo riziko přilepení bramborových knedlíků ke dnu). Nasekáme cibuli a nakrájíme na jemno špek. Na válu rozválíme těsto na zhruba půlcentimetrový plát, který rozkrájíme na čtverečky. Do středu každého vložíme lžičkou trochu uzeného masa, rohy dáme k sobě a jemně rukou zakutálíme do klasické podoby, jakou mají bramborové knedlíky, čili hezké koule – pokud možno se snažíme nikde těsto nenatrhnout. Opatrně je vhodíme do vody a vaříme přibližně deset až třináct minut. V mezičase si rozpálíme nakrájený špek a na něm osmahneme cibulku dozlatova. Bramborové knedlíky plněné uzeným masem vylovíme, rozložíme na talíře, posypeme cibulkou i špekem a ihned podáváme.

tip: vhodnou přílohou k těmto klasickým plněným knedlíkům je dušené zelí. S uzeným jsou nejlepší, ale někdo používá i různé jemně rozsekané laciné uzeniny – proti gustu, žádný dišputát.