Chilli con carne od Esmer

1 plechovka slité červené fazole (400 gramů), 450 gramů libovějšího mletého hovězího, 1 lžíce olivového oleje, 1 nakrájená velká cibule, 4 na drobno nasekané stroužky česneku, 1 lžička chili, 1 lžička římského kmínu, 1 lžička sušeného oregano, 1/2 plechovky loupaných rajčat (200 gramů), 1 kostka hovězího vývaru, 1červená paprika zbavená semínek nakrájená na kostičky, 5 nakrájených sušených rajčat, sůl, pepř

Na pánvi rozpálíme olej a zesklovatíme na něm cibulku, poté přidáme česnek, kmín a oregáno a za stálého míchání smažíme necelou minutu. Poté postupně přidáváme rozdrobené mleté a osmažíme ho ze všech stran, přidáme rajčata, hovězí vývar (z kostky ale lepší je samozřejmě domácí), osolíme, opepříme a pod pokličkou dusíme přibližně dvacet pět minut. Přidáme papriku, sušená rajčata a za občasného míchání vaříme dalších patnáct minut. Na konci přidáme fazole a spolu chvíli povaříme. Chilli con carne podáváme s rýží, nebo tortillou a v mističce vedle podáme zakysanou smetanu.

info: Chili con carne je jídlo tisíce variant. Vaří se v celé Střední Americe, proto neexistuje recept na jedno pravé a orginální. Většinou se vyžauje, aby v receptu bylo chilli, mleté nebo nasekané hovězí, česnek, cibule a římský kmín. Dál je to o variacích, většinou ještě obsahuje fazole a rajské. Pokud vám někdo bude tvrdit, že zná jediné pravé chili con carne, tak se ho zeptejte jak vypadá jediné pravé vepřové s knedlíkem.