Mexické fazole variace

500 gramů fazolí, 500 gramů hovězího masa, 200 gramů uzeného masa, 50 gramů uzené slaniny, 2 cibule, 5 stroužků česneku, 1 plechovka loupaných rajčat, 1 rajský protlak, sladká paprika, chilli, bobkový list, nové koření, sůl, pepř, olej

Fazole přes noc namočíme a potom je uvaříme s bobkovým listem a několika kuličkami do měkka (když jsou fazole téměř měkké, tak je osolíme). Cibuli a slaninu nakrájíme na drobno, hovězí a uzené nakrájíme na kostky. Na trošce oleje rozpustíme slaninu, osmažíme cibulku, přihodíme hovězí maso a necháme je zatáhnout. Poté je zaprášíme sladkou papriku a chilli (to nadávkujeme podle toho jak máme chuť na ostré), opepříme, přidáme konzervu loupaných rajčat i se šťávou, rajský protlak a oloupané stroužky česneku v celku, pečlivě rozmícháme.  Vše dolijeme vařící vodou tak, aby maso bylo přikryté a dáme dusit pod pokličkou. Po přibližně hodině přihodíme uzené maso a dodusíme pod pokličkou dokud hovězí nění měkké, když začne měknout tak ho osolíme.  Na konci spojíme fazole s masem, promícháme a už jen pár minut povaříme. Mexické fazole podáváme s pečivem.

tip : Ideální je vařit hovězí v papiňáku, ale rizikem je potom, že uzené maso bude více rozvařené, protože jde od začátku, na chuti to neškodí, ale někdo to nemá rád. Výborné jsou i mexické fazole ve kterých uzeninu nahradíme nějakou dobrou klobásou pokud možno maďarského typu.