Houbová omáčka se smetanou

1 sklenička sušených hub (samozřejmě v sezóně použijte čerstvé houby), 1 cibule, 1/2 skleničky zakysané smetany, 1 lžíce másla, 1 lžíce mouky, celý pepř, sůl

Houby vložíme do hrnce, zalijeme vodou a odložíme přes noc. Druhý den je ve stejné vodě uvaříme, vodu slijeme, ale zachováme a houby nakrájíme na kousky. Pokud používáme čerstvé houby, tak je  nenamáčíme přes noc a jen krátce je v malém množství vody očištěné povaříme. Na másle si zpěníme na drobno nasekanou cibulku a pak k ní přidáme nakrájené houby. Zaprášíme moukou, krátce podusíme přilijeme část odložené vody z vaření hub, osolíme, opepříme na hrubo nadrceným celým pepřem a po několika minutách přilijeme ještě celou zakysanou smetanu. Rozmícháme, necháme již jen přejít varem a případně ještě dochutíme solí, pepřem a houbová omáčka se smetanou je hotova. Vyzkoušejte ji jen tak s bramboráčky (jen by neměly mít příliš mnoho česneku).

tip: tato houbová omáčka se dá samozřejmě udělat i z celoročně dostupných žampionů, ale rozhodně nejlepší je z normálních sezónních lesně-lučních hub. Výtečná je například z lišek.