Polévka z morkových kostí

Vývar z morkových kostí

Suroviny

1 kilogram morkových kostí, 1/2 kilogramu kuřecích trupů (křídel)*, 2 cibule, 1 mrkev, malý kousek celeru a malý kousek petržele, sůl, pepř, nové koření, bobkový list

Recept

Morkové kosti zalijeme vařící vodou, minutu dvě povaříme a vodu vylijeme. Do hrnce přidáme kuřecí maso, očištěnou zeleninu, šest kuliček pepře, čtyři nová koření a čtyři bobkové listy. Nalijeme studenou vodu (2-3 litry), osolíme, vrátíme na sporák a uvedeme do varu. Jak voda začne vřít, hned ji stáhneme. Je lepší tuto fázi hlídat a neodcházet, protože příliš silným varem by se nám zakalila. Stáhneme oheň tak, aby vývar jen pomalu probublával a průběžně sbíráme svrchu pěnu. Pod pokličkou vaříme několik hodin. Polévku z morkových kostí přecedíme přes hrubé síto a pak ještě jednou přes jemné. Podáváme čirou nebo s kousky masa nebo s těstovinami či knedlíčky a samostatně uvařenou zeleninou. Ta z vývaru se už k jídlu nehodí. Část polévky je rozumné si také zamrazit a používat potom jako základní surovinu při vaření u jídel, kde se doporučuje použít k podlití vývar nebo bujónovou kostku.

A co uděláme s morkem? To záleží na vkusu každého z nás. Někdo ho rád velmi teplý jen tak na čerstvé pečivo nebo topinku a někdo jiný si z něj zase může udělat knedlíčky.

* Kuřecí maso není nutné, ale příjemně polévku z kostí zjemní a navíc ho pak do ní můžeme použít. Místo něj můžeme dát kousek zataženého hovězího.