Řecká baklava

1 citrón, 150 gramů ořechů (lískových nebo vlašských), 100 gramů mandlí, 50 gramů pistácií, 200 gramů cukru, 1/4 lžičky skořice, 450 gramů těsta Fillo, 150 gramů másla (nejlépe přepuštěného), 120 gramů medu

Citron spaříme, oškřábeme kůru a šťávu vymačkáme. Nasekané mandle, pistácie, ořechy, kůru, skořici a čtyři lžíce cukru promícháme. Vymažeme si čtercovou formu a rozpálíme troubu na 200 stupňů. Těsto Fillo uřízneme ve tvaru formy, každý plát namažeme z obou stran rozpuštěným máslem. Do formy uložíme polovinu plátů, zasypeme ořechovou směsí a přikryjeme zbylými plátky. Pak nařízneme těsto ostrým nožem (po každém naříznutí nůž umyjeme), tak aby se po upečení lépe krájelo. Na vrchu pomažeme rozpuštěným máslem a dáme do trouby na třicet pět minut. Mezitím si z medu, cukru a 150 ml vody uvaříme hustý sirup, který promícháme z citronovou šťávou a necháme trochu vychladnout. Po vyndání baklavy z trouby počkáme pět minut a pak ji zelijeme sirupem. Baklavu podáváme až když úplně vychladne.

Diskuse

  1. Jarda 20.4.2010 at 11:23

    to nedava smysl: Těsto Fillo uřízneme ve tvaru formy, každý plát namažeme z obou stran rozpuštěným máslem. Do formy uložíme polovinu plátů, zasypeme ořechovou směsí a přikryjeme zbylými plátky.

  2. Radka 25.10.2010 at 22:51

    To bude přeloženo nějakým ne příliš kvalitním překladačem… těsto „fillo“ je listové těsto 😉

Comments are closed.