Dušená mrkev na másle s hráškem

dušená mrkev na másle s hráškem500 gramů mrkve, 1 sklenička hrášku, 4 lžíce másla, 1 lžíce cukru, 1 lžička citronové šťávy, sůl

Mrkev oškrábeme a nakrájíme na pokud možno podobně velké kostičky. Ty hodíme na rozehřáté máslo, zamícháme, osladíme cukrem, zamícháme a zalijeme sklenicí a půl vody. Vše dusíme pod pokličkou deset až třicet minut, dokud mrkvička není skoro měkká – čas závisí od toho, jestli jsme koupili mladou nebo starou, ta první se logicky dusí kratší dobu. Na konec přihodíme mražený mladý hrášek, zamícháme, okyselíme, pět minut společně dusíme, pak vše ochutnáme, osolíme a podle potřeb ještě doladíme troškou cukru. Podáváme jako přílohu k dušeným i pečeným masům, ale mrkvička na másle s hráškem může být i chutným bezmasým jídlem.

info: pokud nemáme jistotu, že koupený hrášek je mladý, raději použijme sterilovaný, který už ale jen prohříváme přibližně minutku. Dušená mrkev dělaná na máslem s hráškem se často zahušťuje trochou solamylu nebo hladkou moukou, ale není to nutné a chuť to určitě nevylepší.