Rýžový nákyp se sněhem a broskvemi

rýžový nákyp s bílkovým sněhem plněný broskvemi300 gramů rýže (3 varné sáčky), 3 vejce, 1 konzerva půlených broskví, 1 vanilkový cukr, cukr krupice, skořice, máslo, mléko

Sypkou rýži uvaříme v dvojnásobném množství mléka, ke konci ji osladíme vanilkovým i normálním cukrem* a vmícháme přibližně stogramový plátek másla. Je nutno ji neustále míchat, aby se nám nepřipálila – vaříme na středním ohni. Pokud máme varné sáčky, tak je nejdřív uvaříme dvě třetiny doporučované doby normálně ve vodě (mělo by to být osm až deset minut, propláchnuté vkládáme do vroucí vody), následně je vyklopíme do hrnce a zalijeme mlékem tak aby hladina byla přesně s rýží. Na malém ohni dovaříme či přesněji varem necháme mléko vsáknout spolu s máslem i rozmíchaným vanilkovým a normálním cukrem do rýže. Vše necháme trochu vychladnout (nejlépe na balkoně). Bílky oddělíme od žloutků a z bílků vyšleháme tuhý sníh (sníh se nám nepovede, jestli do něj pronikne trocha žloutku, takže při oddělování opatrně). Teplou ale ne horkou rýži rozmícháme se žloutky a opatrně spojíme s polovičkou sněhu. Půlku rýže rozprostřeme do máslem vymazaného pekáčku, rozmístíme na ni nakrájené broskve, posypeme je skořicí a přikryjeme zbytkem rýže. Rýžový nákyp s broskvemi pečeme v troubě rozpálené na sto osmdesát stupňů asi třicet minut, pak ho vyndáme, potřeme zbylým bílkovým sněhem a dopečeme (stačit by mělo asi dalších deset minut, sníh by neměl hnědnout – to by pak nebyl asi moc sníh :)).

* není uvedeno množství normálního cukru, protože každý má jiné chuťové preference. Při jasně daném množství by byl pro jednoho rýžový nákyp moc sladký a pro druhého zase málo. Když sladíme při konci varu rýže, tak vlastně zjistíme, jak bude sladký celý nákyp a jde to určit ochutnáním.