Vepřo knedlo zelo

1 kilogram vepřového, 2 vepřová žebra, 1 kilogram kysaného zelí, 500 gramů hrubé mouky, 250 ml mléka, 1 vejce, 1/4 droždí, 3 hrsti nakrájených rohlíků, 2 cibule, 1 lžička cukru, 3 lžíce medu, sůl, kmín, olej

Vepřo:

Vybrané vepřové maso (podle chuti, pokud máme rádi prorostlejsí tak bůček, pokud libovější nak například plecko nebo pečeni), osolíme a okmínujeme ze všech stran (u bůčku nakrájíme mřížku na tučné straně). Na pekáč si dáme 2 plochá vepřová žebírka a na ně umístíme připravené maso. Pečeme přibližně dvě hodiny, první hodinu a půl na 150 stupňů, dopečeme na 180 stupňů. Během pečení budoucí vepřo podléváme vodou.

Zelo

Cibuli oloupeme, nakrájíme a na oleji (nebo třebas i na sádle) osmahneme. Poté k cibuli přidáme kysané zelí (může být jak bíle tak červené), případně pokud v něm není moc kmínu, okmínujeme, podlijeme vodou a vaříme pod pokličkou přibližně hodinu, do požadovaného stavu (někdo rád tvrdší a někdo měkčí proto průběžně ochutnáme). Když nám stav vyhovuje, tak vmícháme do zelí tři vrchovaté lžíce medu, případně podle chuti ještě osolíme a už jen chvíli povaříme.

Knedlo

Z mléka, vejce, hrubé mouky, lžičky soli, lžičky cukru, čtvrtky droždí a tří hrstí rohlíků vypracujeme velmi pečlivě těsto, které poté odložíme kynout na hodinu. Poté si na pomoučeném válu vytvoříme několik šišek o délce výrazně kratší než máme hrnec. Tyto válce neboli budoucí knedlo necháme čtvrt hodiny odstát a poté je vložíme do vařící osolené vody a po přibližně po osmi minutách na dalších osm minut otočíme.

Vepřo Knedlo Zelo 🙂

Knedlíky i maso nakrájíme a každému na talíř dáme plátek masa, knedlíky podle chuti a kopeček zelíčka. Vše polijeme vypečenou šťávou z masa.

5 komentářů u „Vepřo knedlo zelo“

  1. Jo, vepřoknedlozelo to je klasika, sám ho mám nejraděj s pořádným bůčkem a jen zelí dělám den předem, pak to má ten správný šmak.

  2. správně, vařené zelí je nejlepší na třetí den,i guláš, br. salát a pod. což nám dnes EU zakazuje, ve veřejném stravování – holt neznají pravou českou kuchyni a co je dobré ! Přece knedlo-zelo-vepřo- je naše národní jídlo !

  3. zitra se na to chystam a uz se tesim:-)

  4. a co česnek,nějak si to maso bez česneku neumím představit 🙁

  5. Ale jo, samozřejmě že česnek je tam možné dát. A to jak do části vepřo tak do části zelo – jen do té knedlo nevím jak ho nacpat. V případě masa prostě ho prostě před pečením necháme trošku odležet natřené česnekem (lenoši mohou posypat granulovaným) a v případě zelí ho přidáme v druhé polovině dušení.

Komentáře nejsou povoleny.