Domácí hovězí burger

Domácí hovězí burger na grilu4 bulky na burgery, 500 gramů mletého hovězího (tuk cca 20 procent – ne víc, ne míň), plátky anglické slaniny, 4 plátky goudy, ledový salát, 2 rajčata, 1 kyselá okurka, cibule, majonéza, sůl, pepř, kečup, majonéza

Hovězí maso si vyndáme z lednice a necháme trochu vydýchat a ohřát. Přidáme k němu malinkou špetičku soli a trochu pepře. Velmi pečlivě ho prohněteme rukama (několik minut) a vytvarujeme si z něj co nejtenčí a nejširší placky (měly by být o něco širší než bulka, protože po grilování se zmenší). Salát a rajčata ohřejeme pod teplou vodou. Rozehřejeme si gril a v mezičase na tenké plátky nakrájíme rajčata, okurku a kousek cibule. Salát natrháme přibližně na kusy široké jak bulka. Anglickou slaninu podle potřeb rozkrojíme na menší kousky. Housky na burger rozkrojíme. Na gril dáme připravené placky z hovězího, osolíme je a vedle položíme i slaninu. Po čtyřech minutách je otočíme a dopečeme (pokud je slanina rychleji, odstraníme ji z grilu, aby se nespálila)*. Maso sundáme, na každé dáme kousek sýra a na chvilku položíme na gril rozpůlené housky (řezem k žáru). Po minutce maximálně dvou (když ztvrdne a začne se jemně zabarvovat řez) bulky sundáme. Dolní část namažeme kečupem, položíme na ni maso nahoru sýrem, na to rozložíme plátky rajčat, okurky, trošku cibule, slaninu a nakonec natrhaný salát vše přiklopíme horní částí bulky, kterou jsme potřeli majonézou. Otevíráme pusu do maximální šířky a pouštíme se rovnou do jídla. 🙂 Jako příloha se tradičně dávají hranolky, ale samotný hovězí burger s houskou je sytý dostatečně. A pokud si ho chceme opravdu vychutnat, tak je nejlepší ho jíst ručně a snažit se v každém soustu mít všechny suroviny najednou. Pokud nám to nejde, tak při krájení ho také nejezme jako dělenou stravu, ale nabodávejme na jedno sousto pokud možno kousek od všeho. Dobrou chuť.

* přesný čas grilování záleží na kvalitě a tloušťce hovězího masa a rozpálenosti grilu, chuťově mnohem lepší je šťavnatější burger než vysušený. Čtyři minuty na jednu stranu je smysluplné maximum při teplotě grilu cca 200 stupňů.