Polské holoubky

Tradiční polské holoubky s pečivem

Suroviny

1 hlávka zelí, 800 gramů mletého vepřového, 200 gramů rýže, 500 ml propasírovaných rajčat. 2 vejce, 1 větší stroužek česneku, 2 cibule, sůl, pepř, kmín, olej

Recept

Na oleji osmahneme jemně nasekanou cibulku. Odstavíme. Uvaříme si rýži. K cibulce přidáme mleté maso, rýži, dvě vejce, sůl, pepř a prolisujeme stroužek česneku. Přilijeme přibližně deci pasírovaných rajčat. Všechno velmi pečlivě promícháme. Ze zelí ostrým nožem vyřízneme co nejhlouběji košťál. Hlávku vložíme do vroucí osolené vody a několik minut povaříme. Slijeme, propláchneme studenou vodou a necháme ještě chvíli vychladnout. Pak postupně oddělíme listy. Podle potřeby tlustší žebra ve spodní části seřízneme nožem, aby šlo s listem dobře pracovat. Největší listy rozřízneme napolovic. Nejmenší nasekáme a část vložíme na dno hrnce.

Na každý list zelí do středu naneseme váleček masové směsi s rýží a zabalíme je – zahneme listy na obou kratších stranách proti sobě a pak těsně zavineme. Vložíme do hrnce. Postupujeme tak, dokud nám nedojdou listy nebo masová směs. Syrové holoubky by měly být hodně těsně vedle sebe. Na vrch dáme zbylé nasekané listy, vše prolijeme propasírovanými rajčaty, okmínujeme a dolijeme vodou tak, aby byla nad poslední vrstvou holoubků. Osolíme. Uvedeme vše do varu, stáhneme oheň a pod pokličkou vaříme hodinu až hodinu a půl. Občas hrncem jemně zatřepeme. Polské holoubky se tradičně podávají s pečivem.

info: nejde jen o polské tradiční jídlo, holoubky se také dělají v zemích bývalého Sovětského svazu a velmi podobný recept je také tradičním pokrmem na Slovensku.