Znojemská pečeně

znojemská hovězí pečeně s okurkou a houskovým knedlíkem

Suroviny

3/4 kilogramu hovězího zadního, 200 gramů uzené slaniny, 2 cibule, 3 lžíce hladké mouky, hovězí vývar (v nouzi lze použít vodu s rozpuštěným hovězím bujónem), hořčice, kyselé okurky, pepř, sůl, olej

Recept

Cibuli oloupeme a nasekáme na kostičky. Polovinu špeku nakrájíme na špalíčky, kterými prošpikujeme omyté a osušené hovězí maso. Osolíme ho a opepříme ze všech stran. V kastrolu rozpálíme olej a maso na něm ze všech stran opečeme tak, aby se nám hezky zatáhlo. Vyndáme ho, a na stejném tuku osmahneme cibulku do zlatova. Vše zaprášíme hladkou moukou a usmažíme jíšku. Vmícháme plnotučnou hořčici a horký vývar (přibližně tři čtvrtě litru). Pořádně rozmícháme, abychom neměli hrudky.

Hovězí maso vrátíme zpět a pod pokličkou ho udusíme do měkka. V mezičase zbylý špek nakrájíme na kostičky, osmahneme a prohřejeme na něm okurky nakrájené na kolečka. Maso vylovíme, pokrájíme. Vyteklou šťávu dáme zpět do omáčky, kam přidáme i špíček s okurkami. Promícháme, ochutnáme a podle potřeby ještě doladíme solí i pepřem. Znojemská pečeně se tradičně podává s rýží nebo houskovým knedlíkem.